Overlay
island hopping

Otočni biseri koje je zaobišao masovni turizam: malena mjesta, skrovite uvale, domaća spiza - iz prve smo ruke doznali smo što u njima vrijedi posjetiti!

Piše Tea Sumić Miletić
Foto Putni kofer
31. srpnja 2022. - 12:18

Island hopping, popularan pojam koji bismo slobodno mogli prevesti kao skakutanje po otocima često ćete pročitati pretražite li savjete za ljetovanje na Jadranu. Često ćete, međutim, naići i na gotovo identične popise otočnih destinacija na koje vrijedi skoknuti. No što ako želite izbjeći prerazvikana hit odredišta ili vam nisu zanimljiva jer ste ih već posjetili? Koga upitati? Mi smo se odlučili za ekipu iz Putnog kofera, portala koji naprosto pršti sjajnim savjetima za putovanja, a može se pohvaliti i zavidnim brojem čitatelja i pratitelja na društvenim mrežama te mjesečnim dosegom od čak dva milijuna ljudi.

Pokrenuo ga je Antonio Ivčević, zaljubljenik u putovanja, istraživanje novih kultura i načina života, najprije na  Facebooku i Instagramu s prvim danima pandemije, kad je krenula ogromna navala loših vijesti i komentara na društvenim mrežama. Jednostavno je, kako nam veli, poželio virtualnu okolinu učiniti vedrijom i ljepšom dijeleći svoja iskustva te tako potaknuti ljude na pozitivno razmišljanje. Nedugo nakon pokretanja društvenih mreža, cijeloj je priči poželio dati konkretno mjesto i adresu gdje će se svi ljubitelji putovanja, prirode, izleta i kvalitetno ispunjenog slobodnog vremena osjećati ugodno, s mnoštvom zanimljivosti i korisnih savjeta.

Tako je nastao i portal www.putnikofer.hr, za koji Antonio – koji je zbog angažmana na Putnom koferu nedavno odlučio dati otkaz i kaže nam da mu je to bila jedna od najboljih odluka – obavlja uredničke poslove i piše autorske članke, uz malu, ali dobro probranu ekipu, u kojoj su se našli i neki ljudi koje je upoznao na putovanjima. Pitamo Antonija sjeća li se svog prvog putovanja, a on uz osmijeh priznaje da se ne sjeća, te dodaje kako se putovanjima ozbiljnije posvetio pred kraj fakulteta, kad je uz studiranje imao vremena za studentski posao. Konstantno je, priznaje nam, bio u potrazi za jeftinim letovima i postao pravi ovisnik o putovanjima, pri čemu su mu, kako nam kaže, morske destinacije osobito primamljive.

– Obožavam Korziku, u svakom pogledu! Tamo možete uživati u planinama na nadmorskoj visini od gotovo 3000 metara i šetnji na pješčanim plažama, dok po otoku putujete vlakom kroz jednu od najslikovitijih ruta na svijetu. Planina, more, jezera, rijeke – sve je to prekrasni Napoleonov otok. Na plažama se sunčaju krave, na svakom koraku gricka se sir i pijucka vino. Zapravo, na Korzici vrijeme kao da je stalo, a da nema pokojeg turista koji se provlači kroz srednjovjekovne uličice, lako bi mogli zamisliti kako magarci šetaju starim dijelom grada prenoseći teški teret i breme suhoga granja na leđima, dok se u pozadini čuje mješavina talijanskog i francuskog jezika malobrojnih stanovnika koji i danas sanjaju o neovisnosti. Svakako tople preporuke, ako maštate o morskim destinacijama – savjetuje nas Antonio, a mi ga nakon što smo čuli ovako slikovit opis pitamo koji bi bio njegov recept za najbolje upiti iskustva koja nudi novo odredište.

image

 Pitve

– Iskustvo mi je pokazalo da se najljepše stvari dogode kad ih ne planiraš i tim se motom vodim i na putovanjima! Obožavam doći na destinaciju i krenuti u laganu šetnju. Uvijek postoji nekoliko "must see" turističkih atrakcija, no predivne priče se događaju svuda oko nas, u manje poznatim ulicama, kvartovskim kafićima... Prije nekoliko dana posjetio sam tajanstvenu Cataniju na Siciliji, i upravo se recept oko neplaniranja puta pokazao odličnim. Prvu večer smo prošetali kroz najšareniju ulicu u gradu, prepunu šarmantnih detalja i kišobrana, restorana i kafića – pizza, pasta, pivo, vino, glasna muzika, DJ-evi – u tom se trenutku činila kao najluđa gradska ulica. Sljedeće jutro probudio sam se oko 6 sati i odlučio sam "prozujati" gradom i upoznati tu ulicu u drukčijem ruhu. I potpuno iznenađenje! Cijela ulica u ranim jutarnjim satima pretvara se u lokalnu tržnicu, prepunu domaćeg voća, povrća i ribe. I upravo je to ono što me ispunjava na putovanjima – upoznati kako izgleda jedan tipičan dan u životima stanovnika, što i kako rade, čime se bave, što to njima predstavlja radost života. A to ćete rijetko doživjeti pored popularnih turističkih atrakcija. Recept je – šetati, šetati i istraživati. I maknuti se iz centra gradova! – nabraja naš sugovornik, dovodeći nas u iskušenje da promijenimo plan o skakutanju po manje poznatim jadranskim otocima...

Za kraj ga pitamo koji su mu planovi za ovo ljeto, na što nam odgovara kako su mu na meti Grčka i Portugal, no kako putuje s više dragih ljudi, još ne zna detalje. No jedno je sigurno – javit će nam se kad se vrati, s novim pričama i savjetima, a nama do tada preporučuje četiri domaća otočna odredišta s kojima ne možemo pogriješiti.

image

 Pitve

Pitve, Hvar

Poznat kao 'party destinacija', otok Hvar skriva bisere u unutrašnjosti, u koje ćete se zaljubiti na prvi pogled

Najsunčaniji hrvatski otok svima je dobro poznata ljetna destinacija, no nisu samo lude noćne zabave i šareni kokteli ono što ga čini posebnim, u njegovoj unutrašnjosti skrivaju se pravi mali biseri i sela koja odišu mirisima stare Dalmacije. Pitoreskno naselje Pitve jedno je od najstarijih hvarskih naselja, smjestilo se na blagoj padini iznad Jelse, a zbog svoje stoljetno sačuvane arhitekture smatra se jednim od najočuvanijih kamenih sela sa svim karakteristikama tipičnog dalmatinskog mjesta. Prekrasne kamene kućice obavijene tišinom, usko popločane uličice, stari suhozidi, vinogradi, maslinici – ovo je mjestašce poput neke druge dimenzije, a malobrojni stanovnici će vam kazati kako su dani ovdje duži, ritam koraka sporiji, sluh oštriji i pogled bistriji.

image

 Pitve

Ne propustite posjetiti konobu "Dvor Duboković" u Pitvama koja se nalazi u okviru stare obiteljske kuće iz 19. stoljeća, koja sva jela priprema na tradicionalan način prema starinskim receptima. Specijalitet kuće je peka od janjetine, teletine ili hobotnice, nećete pogriješiti za što god se odlučili! A za sve ljubitelje brčkanja u moru, plaža Dubovica zadovoljit će baš svačiji ukus. Na njoj se nalazi prekrasna kamena kuća iz koje u ljetnim mjesecima svakodnevno dopire neka lijepa melodija, a u simpatičnoj gostionici možete popiti onu "pravu kavu", naravno, onu tursku iz džezve, s neodoljivim pogledom na morsko prostranstvo.

image

 Cres

Lubenice, Cres

No stress on Cres: mistično naselje Lubenice u kojem vlada nebeski mir

Želite li uživati u netaknutoj prirodi i plažama koju su nebrojeno puta proglašene najljepšima na svijetu, upoznati najpitomije ovce na svijetu i kušati vino od kojeg glava ne boli – otputujte na otok Cres! Bajkoviti otok oduševljava svojom raznolikošću, mirisima, tišinom, tirkiznim morem, šumama, malim selima, a jedno je posebno lijepo i vrijedi ga istaknuti. Naselje Lubenice smjestilo se 378 metara nad morem, u njemu danas živi manje od deset stanovnika, a svake se godine u ljetnim mjesecima održavaju tradicionalne glazbene večeri koje posjećuje velik broj gostiju.

image

 Cres

Jedna od najvećih atrakcija zasigurno je plaža sv. Luka u skrovitoj uvali do koje je poprilično teško doći, ali jednom kad je ugledate poželjet ćete ostati zauvijek. Može joj se prići brodom, što je jednostavnija verzija, ali i uskim puteljkom hodajući, za što će vam trebati gotovo sat vremena, a natrag vjerojatno i dvostruko više zbog uzbrdice. Uz prekrasne plaže, Cres ne zaostaje ni u segmentu gastronomije, a poznata je činjenica kako nitko s otoka nije otišao gladan. Neizostavan je domaći pršut i ovčji sir serviran s maslinama, a specijalitet koji nikako ne smijete propustiti jest creska janjetina. Za uživanje u autentičnoj dalmatinskoj atmosferi – posjetite konobu "Bukaleta". Obvezno kušajte janjetinu iz krušne peći, domaći sir, pršut, skutu i kruh!

image

 Komiza

Podhumlje, Vis

Otok Vis i jedno od najljepših etno sela u Dalmaciji – Podhumlje

Otok Vis u posljednje se dvije godine među domaćim turistima istaknuto kao jedan od najpoželjnijih otoka na Jadranskoj obali. I s razlogom je tako! Predivne plaže raštrkane po cijelom otoku nikoga ne ostavljaju ravnodušnim, viške ulice pričaju bogate priče iz povijesti, svaki posjetitelj otkriva svoju priču u kamenu ili moru, a osim popularnih gradova Visa i Komiže – svakako vrijedi posjetiti jedno od najljepših etno sela u Dalmaciji – Podhumlje. Podhumlje se smjestilo podno najvišeg vrha otoka Visa, Huma, a poznato je po vrhunskom vinu i maslinovom ulju. Smješteno je oko 6 kilometara od Komiže, a okruženo je brojnim arheološkim lokalitetima, kao što su neolitski bazen Lokve i ostaci stare rimske vile u Bačkovu.

image

 Pritiscina

Ovdje možete iznajmiti smještaj u nekoj od starih kamenih kuća i kušati vrhunske viške specijalitete u konobi "Peša" s jednim od najboljih pogleda na cijelom otoku. U mjestu je u sezoni otvorena i kušaonica OPG-a Sviličić u kojoj vrijedi probati maslinovo ulje, ali i razne vrste domaće travarice i likera. "Da je Jadransko more kralj, otok Vis bio bi njegova kruna", nekoć je napisao poznati arheolog Branko Kirigin, i zaista je tako jer otok Vis ima jedne od najljepših plaža u Hrvatskoj. Osim čuvene uvale Stinive, obožavat ćete i Pritišćinu. Radi se o jednoj od najmanjih uvala na Visu, a jednom kada je ugledate ovu prekrasnu šljunčanu atrakciju – brzo ćete zaboraviti na umor, stres i monotoniju svakodnevnog života.

image

Sutmiholjska

Mljet

Najzeleniji i najšumovitiji hrvatski otok čijoj ljepoti su se divili čak i bogovi

Ako ste željni smiriti duh i razveseliti srce i dušu, Mljet je idealna destinacija za vas. S pravom ga se može nazvati divljim otokom jer i dalje uspješno odolijeva masovnom turizmu. Zapadni dio otoka je zaštićen kao nacionalni park, a istočni dio kao rezervat prirodnih rijetkosti, no njegova najljepša skrivena plaža  je Sutmiholjska, kao stvorena za bijeg od civilizacije. Ova uvala s opuštajućim tirkiznim plavim morem nalazi se nedaleko od naselja Babino polje, idealna je za obitelji s malom djecom i mlade parove željne privatnosti, a u blizini možete pronaći restoran, kafić i mjesto za najam skutera.

Najprepoznatljiviji simboli otoka  su Veliko i Malo jezero u Nacionalnom parku. Sačinjeni su od morske vode koja se u njih slijeva kroz solinski kanal i idealni su za kupanje zbog ugodne temperature. Okružuju ih šetnice, planinarske i biciklističke staze, a ronioci vole istraživati podmorje, posebice Solinskog jezera u kojem se kriju kolonije busenastog koralja. Posjetite i otočić svete Marije na kojem se nalazi benediktinski samostan sagrađen između 1177. do 1198. godine. Do njega u sezoni redovito vode solarni brodovi iz Pristaništa i s Malog mosta, a vožnja je uključena u cijenu ulaznice u Nacionalni park. Konobe "Antika" i "Barba Ive" najpoznatije su za kušanje autohtonih mediteranskih delicija, a karakteriziraju ih isključivo lokalne i svježe namirnice koje dolaze iz okolnog morskog arhipelaga te izvrsna domaća vina. "Mljetovanje" ne zvuči loše, zar ne?

Pratite Stil i na Facebooku te Instagramu!

 

22. prosinac 2024 01:17